انواع شیوه‌های پذیرش در آزمون سراسریدر آزمون سراسری براساس نوع سنجش کتبی و عملی یا مواردی از قبیل معاینه، دو نوع پذیرش متمرکز و نیمه‌متمرکز وجود دارد.

رشته‌های متمرکز: رشته‌هایی هستند که برای ورود به آن‌ها، تنها مرحله‌ی سنجش، آزمون کتبی چهار گزینه‌ای (تستی) است. در روش متمرکز، نیازی به شرکت در مصاحبه یا آزمون عملی نیست و بیشتر رشته‌ها از این نوع هستند.

رشته‌های نیمه‌متمرکز: رشته‌هایی هستند که برای ورود به آنها علاوه بر شرکت در آزمون سراسری (آزمون کتبی)، شرکت در مصاحبه، معاینه یا آزمون عملی هم لازم است.
نتیجه‌ی رشته‌های نیمه‌متمرکز، به دلیل آزمون عملی، دیرتر از نتایج نهایی آزمون سراسری اعلام می‌شود.

رشته‌های خاص: برای ورود به رشته‌های خاص هم شرکت در معاینه یا مصاحبه لازم است. تفاوت رشته‌های خاص با نیمه‌متمرکز در زمان مصاحبه یا آزمون عملی است. نتایج پذیرفته‌شدگان این رشته‌ها هم‌زمان با رشته‌های متمرکز (اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری) اعلام می‌شود.

 در چینش رشته‌های متمرکز و نیمه متمرکز در فرم انتخاب رشته دقت کنید:

فرض کنید، در دو رشته، یکی متمرکز و دیگری نیمه‌ متمرکز، هر دو امتیاز قبولی آورده باشید

حالت اول: اگر در فرم انتخاب رشته، رشته‌ی متمرکز را قبل از نیمه‌متمرکز قرار داده باشید، رشته‌ی متمرکز به عنوان تنها رشته‌ی قبولی شما اعلام می‌شود.

حالت دوم: اگر در فرم انتخاب رشته،رشته‌ی نیمه‌متمرکز را قبل از رشته‌ی متمرکز قرار داده باشید، چون نتایج رشته‌های متمرکز زودتر اعلام می‌شود، ابتدا رشته‌ی متمرکز به عنوان رشته‌ی قبولی شما اعلام می‌شود، بعد از مدتی برای شرکت در مصاحبه رشته‌ی نیمه‌متمرکز معرفی می‌شود.
در این حالت اگر در مرحله‌ی مصاحبه شرکت کنید و پذیرفته شوید، حتی اگر در رشته‌ی قبلی (متمرکز) مشغول به تحصیل باشید، طبق مقررات آزمون سراسری به طور خودکار (و به اجبار) از رشته‌ی اول به دوم (نیمه متمرکز) منتقل می‌شوید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*